MLavazza
Joined 3 December 2020
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| | |||
| | {| class="wikitable" | ||
| | |||
|'''di''' | |||
|'''a''' | |||
|'''da''' | |||
|'''in''' | |||
|'''con''' | |||
|'''su''' | |||
|- | |- | ||
| | |'''il''' | ||
| | |del | ||
|al | |||
|dal | |||
|nel | |||
|(col) | |||
|sul | |||
|- | |- | ||
| | |'''lo''' | ||
| | |dello | ||
|allo | |||
|dallo | |||
|nello | |||
|(collo) | |||
|sullo | |||
|- | |- | ||
| | |'''la''' | ||
| | |della | ||
|alla | |||
|dalla | |||
|nella | |||
|(colla) | |||
|sulla | |||
|- | |||
|'''l'''' | |||
|dell' | |||
|all' | |||
|dall' | |||
|nell' | |||
|(coll') | |||
|sull' | |||
|- | |||
|'''i''' | |||
|dei | |||
|ai | |||
|dai | |||
|nei | |||
|(coi) | |||
|sui | |||
|- | |||
|'''gli''' | |||
|degli | |||
|agli | |||
|dagli | |||
|negli | |||
|(cogli) | |||
|sugli | |||
|- | |||
|'''le''' | |||
|delle | |||
|alle | |||
|dalle | |||
|nelle | |||
|(colle) | |||
|sulle | |||
|} | |} |
Revision as of 16:12, 21 March 2021
di | a | da | in | con | su | |
il | del | al | dal | nel | (col) | sul |
lo | dello | allo | dallo | nello | (collo) | sullo |
la | della | alla | dalla | nella | (colla) | sulla |
l' | dell' | all' | dall' | nell' | (coll') | sull' |
i | dei | ai | dai | nei | (coi) | sui |
gli | degli | agli | dagli | negli | (cogli) | sugli |
le | delle | alle | dalle | nelle | (colle) | sulle |